Keď Gary Chapman v roku 1992 dopísal knihu 5 jazykov lásky, zrejme nepredpokladal, že jeho myšlienky zmenia milióny vzťahov po celom svete. Tridsať rokov pôsobil ako manželský poradca a všetky svoje skúsenosti zhrnul do tejto medzinárodne uznávanej teórie.
Každý z nás preferuje jeden z jazykov lásky, aj keď môžeme používať a prijímať všetkých päť. Nebojte sa, nebudete sa musieť drviť slovíčka ani cudziu gramatiku, ide o jazyky, ktorými k sebe prehovárame na emocionálnej úrovni.
Akých je 5 jazykov lásky?
- Slová uistenia (teda vyjadrenia ako ľúbim ťa, budem tu vždy pre teba, ale aj slová chvály, komplimenty a podobne).
- Kvalitne strávený spoločný čas (najmä venovanie plnej pozornosti druhému človeku).
- Darčeky (môže ísť o hmotné aj nehmotné dary, ktorými vyjadrujeme svoju lásku).
- Služby a pomoc druhému (teda ak svoju lásku vyjadrujeme službou druhému, či už ide o vybavenie nepríjemného telefonátu, uvarenie obeda alebo upratanie bielizne).
- Fyzický dotyk (objatia, bozky, držanie sa za ruky a všetky ostatné formy fyzickej intimity).
Ako môžu jazyky lásky zachrániť váš vzťah?
„Problémom vo vzťahoch je najčastejšie skutočnosť, že ľudia v páre zvyčajne nemajú ten istý primárny jazyk lásky.“
Podľa Chapmana má každý v nás akúsi “nádrž lásky” a tá má byť stále plná. Keď je vaša alebo partnerova poloprázdna, vznikajú problémy. A aby ste ju vedeli znova naplniť, musíte hovoriť jazykom lásky toho druhého.
Väčšina ľudí má primárny a sekundárny jazyk lásky.
- Primárny jazyk lásky je inštinktívny, nepremýšľame nad ním, dá sa prirovnať k materinskej reči. Je v nás hlboko zakorenený a úplne prirodzený.
- Sekundárny jazyk lásky je ako cudzí jazyk, ktorý sme sa dokonale naučili. Zvyšné tri jazyky lásky nás síce môžu potešiť (napríklad, ak pre nás partner navarí večeru), ale nepôsobia na naše emócie tak silno, ako primárny a sekundárny jazyk lásky.
Problémom vo vzťahoch je najčastejšie skutočnosť, že ľudia v páre zvyčajne nemajú ten istý primárny jazyk lásky. Snažia sa teda naplniť potrebu lásky partnera nesprávnym spôsobom, pretože lásku najčastejšie prejavujeme tak, ako si prajeme, aby ju iní prejavovali nám.
Priblížme si to na príklade. Povedzme, že žena má primárny jazyk lásky prijímanie darčekov zatiaľ čo u jej partnera sú to slová uistenia. Partnerka mu kúpi drahé hodinky, ale on potrebuje počuť, že je pre ňu jediný muž na svete. Naopak, partner jej možno niekoľkokrát do dňa posiela SMSky s vyznaniami lásky, ale ju by viac potešila kytica kvetov a šperk s jeho iniciálami. Ak sa títo partneri dozvedia, ako majú druhému prejavovať svoju lásku, môžu navzájom naplniť svoje potreby a žiť v harmonickom vzťahu.
Objavovanie jazyka lásky vášho partnera
Chcete rozprávať jazykom lásky svojho partnera? Najskôr musíte prísť na to, aký to je. Môžete spoločne vyplniť dotazník a podľa jeho výsledkov určiť preferované láskyplné prejavy, ale povedzme si pravdu – ak máte pocit, že váš vzťah potrebujete zachrániť, zrejme nebude partner otvorený takejto aktivite.
Našťastie, dá sa to aj inak. Nájdite si pár hodín a spomínajte na rôzne situácie vo vašom vzťahu. Kedy partner reagoval pozitívne na niečo, čo ste povedali alebo urobili? Zamyslite sa aj nad tým, čo sa vo vašom vzťahu zmenilo k horšiemu. Napríklad, niekedy ste sa stále držali za ruky, pri pozeraní filmov ste sa túlili a dnes vám pri odchode do práce už ani nedá letmý bozk? Obnovte prejavy lásky, ktoré vám v začiatkoch vzťahu vyvolávali motýliky v bruchu a nespoliehajte sa, že vás spolu udrží len sila zvyku. Aby vám to išlo ľahšie, spoločne sa pozrieme na jednotlivé jazyky lásky podrobnejšie.
1. Slová uistenia
U ľudí, ktorí majú primárny jazyk lásky slová uistenia, záleží na každom slove, ktoré im poviete – dobrom i zlom. Kritika a urážky sú pre nich devastačné, zatiaľ čo slovné láskyplné vyjadrenia im doslova vlievajú život do žíl. Pri slovách uistenia je dôležitý aj tón reči. Mal by byť pokojný a pôsobiť veľmi úprimne. Nehovorte ľúbim ťa stokrát za deň, skúste to vyjadriť rôznymi kreatívnymi spôsobmi.
Blahodarne pôsobia aj komplimenty, slová podpory, vyjadrenie dôvery alebo povzbudenie. Napríklad: Dnes večer vyzeráš úžasne. Neviem, čo by som bez teba robil/a. Verím ti. Ďakujem ti, že sa o mňa staráš. Vždy sa na teba môžem spoľahnúť.
2. Kvalitne strávený spoločný čas
Žiť v prítomnom okamihu a venovať druhému svoju plnú pozornosť. Takto sa dá v skratke opísať jazyk lásky, pri ktorom môžete pozerať film, hrať spoločenské hry, prechádzať sa alebo iba ležať v objatí. Odložte mobilné telefóny, pozerajte sa navzájom do očí, neriešte problémy v práci alebo s inými ľuďmi.
Skutočne počúvajte druhého, venujte sa spoločným koníčkom alebo si spíšte zoznam vecí, ktoré chcete zažiť a vyskúšať. A čomu sa jednoznačne vyhnúť? Nikdy nerušte spoločné rande alebo plány na víkend.
3. Darčeky
Tento jazyk lásky pôsobí materialisticky, ale podľa Chapmana ide hlavne o symbolické vyjadrenie toho, že druhého človeka dobre poznáte a viete, čo ho poteší. Darčeky vyjadrujú, že sme na nich mysleli aj keď s nami práve neboli a že sme dokázali vybrať niečo podľa ich vkusu.
Dôležitá je kreativita a nie množstvo minutých peňazí. Namiesto kytice z kvetinárstva stačí nazbierať kvety na lúke. Suvenír zo spoločnej dovolenky nemusí byť drahý obraz, ale kamienok z pláže pripomínajúci srdiečko, ktorý ste pre svoju lásku našli. Pravidelne vymýšľajte malé prekvapenia, niekedy stačí to, že okrem klasického nákupu donesiete domov aj balíček bonbónov s obľúbenou príchuťou vašej lásky.
4. Služba a pomoc druhému
Pre ľudí s týmto jazykom lásky jednoznačne platí príslovie, že skutky hovoria viac ako slová. Ide často o drobnosti – viete, že neznáša krájanie cibule a urobíte to namiesto neho? Alebo musí ostať dlho v práci a vy sa postaráte o deti a pripravíte večeru, aj keď to zvyčajne funguje naopak? Zamyslite sa nad tým, čo zvyčajne robieva partner alebo partnerka a vezmite si ich povinnosti na svoje plecia. Takíto ľudia navyše nemajú radi lenivosť a porušené sľuby.
5. Fyzický dotyk
Nejde iba o samotný sex, hoci ten je veľmi dôležitou súčasťou romantického vzťahu. Ide však o všetky interakcie počas dňa – od bozku na líce, masáže, až po držanie sa za ruky. Príjemný fyzický dotyk vyvoláva pocit bezpečia a milujúceho partnera. Ľudia preferujúci tento jazyk lásky potrebujú silné objatie, ak prežívajú stres. Zároveň netolerujú žiadne prejavy fyzického násilia.
obrázky: freepik.com