Ako sa udržať v psychickej pohode za každých okolností

V dnešnej uponáhľanej dobe je naozaj ťažké nájsť správny a hlavne univerzálny spôsob, ako sa vyhnúť stresu, ktorý je toxický nielen pre telo, ale aj pre dušu. Ak chceme byť dlho mlado vyzerajúce, krásne a fit, je potrebné dodržiavať psychohygienu. Ľahko sa to povie, ťažšie spraví.

 

 

Na trhu je množstvo literatúry, cez psychologickú po motivačnú plnú rôznych rád. Preinformovanosť radami a filozofickými  spôsobmi, ako čeliť stresu, idú cez plejádu pozitivity až po toxickú pozitivitu. Niekto zase rieši veci uvedomením si hĺbky problému, prijatím a spracovaním. Hovorí sa, že človek je tvor spoločenský, no niektorých ľudí, predovšetkým introvertov, rozptyľuje a unavuje množstvo ľudí. A vlastne každý z nás potrebuje určité chvíle len pre seba, aby načerpal vnútorný pokoj. No ak mu stále v hlave rezonujú problémy z celého dňa, zrelaxovať môže iba ťažko.

 

Telo v pohode – duša v pohode

V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že každá z nás je individuálna, hoci existujú univerzálne zákonitosti, ktoré dopomáhajú nášmu zdraviu. Dostatok spánku, vitamínov, ale aj veľa pohybu napomáha imunitnému systému, celkovému zdraviu organizmu, a teda aj duševnej pohode. Niekomu vyhovuje pomalší strečing, niekomu zase rýchlejší beh. Každá si musí nájsť mieru správneho pohybu pre svoje telo aj psychiku.

Osoby s duševnou prácou potrebujú viac fyzického vyžitia sa cvičením alebo športom. Fyzicky pracujúce ženy zase musia ubrať a skôr sa venovať  strečingu na správne držanie tela alebo harmonizačnej a relaxačnej joge. So stravou je to rovnako rôzne, každopádne by mala byť bohatá na všetky makronutrienty, vitamíny a minerály. Kofeín, sladkosti alebo cigarety sú ničiteľom dobrých nálad a vytvárajú formy závislosti. Spánok  je správny ,ak je nie len dlhý ale aj hlboký. Vyhnúť sa obrazovkám minimálne hodinu pred spaním osoží.

 

Manuál na šťastie?

Avšak nemožno sa neubrániť myšlienke že manuály na šťastný život skôr pôsobia ako náplasti na zlé spracúvanie náporu stresu. A teda takpovediac hasia niečo, čo už vybuchlo. Pozrime sa teda na skutočné príčiny stavov nepohody.

 

1. Vedieť povedať nie

Ľudia sa snažia vyhovieť ostatným za každú cenu a niekedy idú za svoje limity fyzické, ale aj duševné. Nedodržiavajú zdravý odstup a často žijú svojou prácou natoľko, že zabúdajú že sú viac ako pozícia v zamestnaní. Povedať nie sa stalo veľkým tabu. Veľa ľudí si necháva nakladať na svoje plecia viac ako unesú a nechcú pripustiť únavu. Tá sa stala slabosťou v očiach iných, pritom ten druhý prežíva možno podobné ak nie rovnaké problémy. Dokonalosť proste nejestvuje. Nie by malo byť súčasťou vašich slovníkov kedykoľvek pociťujete že  ste za hranicou svojich duševných alebo fyzických síl. Nie sa tak stáva ideálnym spôsobom psychohygieny. Skôr než nastane veľký tresk (zrútenie).

 

2. Odosobnenie sa – neberte si nič osobne

Neberte všetko príliš vážne a nepripúšťajte si problémy iných. Nebavte sa s inými iba o problémoch a doprajte si ľahšie témy. Nemusí byť všetko dráma alebo problém. Ak vám už niekto naloží na plecia problémy alebo nebodaj je to súčasťou vašej práce, vynaložte úsilie na pomoc. Avšak v prvom rade nezabúdajte na seba. Ak to neurobíte, časom sa stanete apatickým a tak povediac mŕtvym voči problémom iným. Niekto to volá syndróm vyhorenia. Stanovte si pravidlá, že po prekročení dverí bytu necháte všetko, čo nepatrí do vášho osobného života pred dverami. Nedovoľte, aby váš pracovný život pohltil ten súkromný. Zároveň si zariaďte určitú pestrosť v súkromí či koníčky, aby ste mali dostatok podnetov aj doma. Osoží aj harmonogram na voľný čas, plánovanie si aktivít a programu.

 

3. Neriešte podpichovačov

V spoločnosti nájdete aj skupinu frustrovaných ľudí, ktorých životným štýlom je ničiť život tým druhým. Vyvolávajú také nebadané konflikty, ktoré sú také inteligentne nebadané, že ich nemožno poslať do kelu. Je to rafinovaná forma demotivovania iných rôznymi formami podpichovania, a podrývania. Deje sa to nielen na pracovisku, ale aj v niektorých partnerských zväzkoch, kde jeden má pocit že pojedol múdrosť sveta.

Ak ide o partnera, vysvetlite mu, že vám to vadí. Ak to nepomáha, taký vzťah nemá cenu, ak sa pol dňa cítite ako nemožná a nedostatočná. V práci sa s nimi vysporiadate minimálne tak, že obmedzíte komunikáciu na minimum. Sú to toxickí ľudia, ktorých cieľom je ničiť život iným, pretože nezvládajú ten svoj. Zároveň pri tom nezabúdajú vyzerať spokojne a vyrovnane, hoci je to len na povrchu. Nedovoľte, aby vám takí ľudia kradli spánok a pokoj duše.

 

4. Majte svoje tajomstvá

Tajomstvá napomáhajú vytvoreniu si bohatšieho vnútorného sveta, ktorý zvyšuje pocit sebahodnoty a jedinečnosti, teda ak ide o príjemné a milé tajomstvá, ktoré náš život vylepšujú.

 

5. Deľte súkromie a prácu

Nehľadajte priateľov medzi spolupracovníkmi, pretože sa váš voľný čas zmení na riešenie práce a tém s tým súvisiacich. Začnete trpieť ponorkou. Udržujte si mantinely medzi témami súkromia, rodiny a práce. V tomto smere buďte nekompromisným. Pretože dôvera v kolegov vo voľnom čase sa vám môže vypomstiť. Nikto predsa nechce, aby niekto vláčil vaše súkromie po celom pracovisku. Zvlášť ženy vedia byť nemilosrdne klebetné a môžu vám narušiť aj vzťahy s partnerom nevhodnými poznámkami či návrhmi.

obrázok: freepik.com

Súvisiace články