Ekologické oblečenie, ktoré pomáha prírode
Minulý rok vyprodukoval priemerný Slovák 435 kg odpadu. Tohtoročné „zúčtovanie“ nás ešte len čaká… Ale už teraz si môžeme predstaviť ten skvelý pocit, keby sme svoje odpadové kilogramy znížili na nevyhnutné minimum. Zamysleli ste sa nad tým, koľko percent odpadu pochádza z vášho šatníka?
Nadšenci filozofie nulového odpadu – teda zero waste hnutie – po neúspešných pokusoch neprodukovať absolútne žiadne smeti priznávajú, že v súčasnom svete nulu nikto nedosiahne. Kvôli klimatickej zmene, ktorú pociťujeme doslova na vlastnej koži, však musíme hľadať cesty, ako sa k nej aspoň priblížiť.
Základom je dodržiavanie 5R – pozrime sa na nich z pohľadu nášho oblečenia a doplnkov.
- Refuse – odmietni, čo nepotrebuješ. Napríklad nekvalitné oblečenie z výpredaja alebo obaly kozmetiky tým, že budeme nakupovať v bezobalovom obchode.
- Reduce – zredukuj, čo skutočne potrebuješ. Niekedy nakupujeme impulzívne, pretože je oblečenie lacné alebo máme zlú náladu. Nepremyslené kúsky potom končia v koši, v lepšom prípade v zbernom kontajneri pre charitu.
- Reuse – znovu použi a oprav. Zašiť roztrhané, vyrobiť z trička napríklad tašku a samozrejme – nakupovať z druhej ruky. Dnes to ide jednoducho aj cez internet.
- Recycle – niektoré predajne ponúkajú možnosť vrátiť staršie oblečenie, ktoré posúvajú recyklačným firmám. Dá sa z neho vyrobiť napríklad výplň do sedačiek.
- Rot – kompostovanie pripadá do úvahy iba u oblečenia, ktoré je zo stopercentne prírodných vlákien. Čokoľvek, čo končí v komposte, by malo byť nastrihané na čo najmenšie kúsky.
Z menej konzumného života sa, našťastie, stal trend a online nájdete mnohé ďalšie zero waste tipy pre začiatočníkov aj pre pokročilých.
Aké by malo byť ekologické oblečenie?
V prípade oblečenia nestačí zredukovať jeho množstvo. Aj po znížení viditeľného odpadu totiž ostáva znečistenie prírody v dôsledku používania neobnoviteľných zdrojov energie pri ich výrobe či vypúšťania chemikálií (napríklad farieb) do vody a pôdy. Pri výrobe oblečenia sa zároveň spotrebuje obrovské množstvo vody a často je šité ľuďmi, ktorí šijú aj 18 hodín denne za pár dolárov. A z takéhoto oblečenia jednoducho nemôžeme mať radosť, aj keby stálo 5 eur. Čo s tým môže urobiť každý z nás?
Dnes už našťastie existujú aj rôzne kúsky oblečenia, ktoré patria medzi ekologickejšie. Či už vyberáte spodné prádlo, sako alebo aj jedinečné svadobné šaty, viete nájsť také, ktoré spĺňa low waste princípy.
Mysli globálne, konaj lokálne
Teda berme do úvahy klimatickú zmenu na celej planéte a uprednostňujme lokálne výrobky pred tými, ktoré k nám cestujú letecky alebo loďou (dva najviac znečisťujúce spôsoby dopravy na svete). Nakupovať slovenské tričká a tešiť sa z lokálnych ponožiek je väčší pôžitok, ako zájsť do obchodu s čínskym tovarom.
Uprednostňuj kvalitu pred kvantitou
Lacné oblečenie nízku cenu získava preto, že je z nekvalitného materiálu. Denno-denne sa dotýka našej pokožky, preto uprednostňujme prírodné materiály a kvalitné vypracovanie – stehy, lemy aj prípadné prímesi.
Kapsulový šatník, vitaj
Alebo aj menej je viac – urobme si prievan v skrini a rozdajte to, čo nenosíte. Predstavte si ten pocit, že máte vlastný štýl, podľa ktorého vás rozpoznajú už z diaľky. Vyberte si svoje najobľúbenejšie farby, materiály a strihy. Zabudnime na menej pekné veci „na doma“, ktoré nás tlačia alebo sa v nich hanbíme otvoriť dvere. Zabudnime na svetre, ktoré hryzú a tak ich nenosíme… A hlavne, všetko čo máme, vynosme najviac ako sa dá.
Ovplyvni aj ostatných
Oblečenie patrí medzi obľúbené darčeky. Na Vianoce nesmú chýbať ponožky a kravaty, na svadbe môžeme darovať špeciálne vyrobené tričká pre páry so zábavnými nápismi alebo sa môžu stať láskavým darčekom pre partnera k výročiu. Móda je hra a preto si ňou neprestávajme robiť radosť – ale s ohľadom na našu modrozelenú planétu.
obrázky: pexels com