Slow fashion ako udržateľná móda. Čo to je a aké značky ju ponúkajú
V oblasti trvalej udržateľnosti je jednoduché strácať sa v množstve pojmov. Čo presne je pomalá móda a vďaka čomu zanecháva menšiu uhlíkovú stopu?
Jednoducho povedané slow fashion je opakom fast fashion. Ide o povedomie a prístup k móde, ktorý zohľadňuje procesy a zdroje potrebné na výboru odevov. Podporuje nákup kvalitnejšieho oblečenia, ktoré vydrží dlhšie a zároveň si váži férové zaobchádzanie s ľuďmi, ktorí vyrábajú látky, šijú oblečenie a distribuujú ho k zákazníkom.
Myslí pritom aj na zvieratá, ktoré nechce zneužívať kvôli získavaniu vlny a kože. Ohľad berie aj na planétu. Dá sa povedať, že pomalá móda je trvalo udržateľná a etická. Oproti týmto dvom hnutiam má však aj niečo navyše – je viac zameraná na znižovanie výroby a spotreby.
Začiatky slow fashion
Počas posledných desiatich rokov sa v módnom priemysle prehnala vlna prudkých zmien. Viaceré celosvetové značky odmietajú princípy fast fashion a snažia sa o trvalo udržateľnú výrobu oblečenia. Termín slow fashion vznikol prirodzene, ale pripisuje sa Kate Fletcher z Centra pre trvalo udržateľnú módu a je inšpirovaný hnutím slow food – teda etický získavaného jedla.
„Mnohé módne značky pritom väčšinu oblečenia, ktoré vyrobili, pálili, aby vytvorili priestor pre stále nové kúsky a trendy.“
Pomalá móda vznikla ako alternatíva rýchlej módy, ktorá zažila najväčší rozmach približne pred dvadsiatimi rokmi. Oblečenie bolo lacné, jeho výroba neetická a veľké značky ponúkali aj 16 nových kolekcií ročne. Mnohé módne značky pritom väčšinu oblečenia, ktoré vyrobili, pálili, aby vytvorili priestor pre stále nové kúsky a trendy. Veľké množstvo odpadu a vykorisťovanie šičiek v menej rozvinutých krajinách sa stali základnými piliermi pre vznik slow fashion.
„Ak by sme zašli ešte ďalej do minulosti, pre ľudí bolo prirodzené tkať vlastné látky, pestovať ľan alebo prešívať staršie oblečenie na nové kúsky.“
Mohli by sme však argumentovať, že pomalá móda nie je nič nové – v každej rodine sa nájde aspoň jedna príbuzná z generácie našich babičiek, ktorá sama šila oblečenie pre svoju rodinu a známych. Ak by sme zašli ešte ďalej do minulosti, pre ľudí bolo prirodzené tkať vlastné látky, pestovať ľan alebo prešívať staršie oblečenie na nové kúsky. Kvalitnejšie materiály vydržali dlhšie a bolo bežné vlastniť jeden zimný kabát alebo jedny čižmy. V súčasnej dobe si na šatník mnohokrát vyhradzujeme samostatnú miestnosť a jeden človek má toľko kúskov oblečenia, ktoré by pred sto rokmi vynosila celá rozvetvená rodina.
Základné princípy pomalej módy
Chcete nakupovať eticky, trvalo udržateľne, podporovať spravodlivé mzdy pre výrobcov oblečenia a zároveň vlastniť kvalitné kúsky, ktoré vám vydržia celé roky? Slow fashion sa drží najmä týchto princípov:
- Oblečenie je skôr nadčasové ako trendy.
- Je vyrobené z vysoko kvalitných, trvalo udržateľných materiálov, ako je napríklad ľan.
- Ide o lokálne získané, vyrobené a predávané oblečenie.
- Často je predávané v menších lokálnych obchodoch a nie vo veľkých reťazcoch.
- Vyrába kúsky na mieru, ktoré zabezpečujú, aby sa zbytočne nevyrábalo priveľa rovnakých kúskov oblečenia, ktoré by sa iba vyhodili.
- Ročne vychádzajú maximálne dve-tri kolekcie alebo existuje iba jedna stála ponuka vhodná na akékoľvek ročné obdobie a na rôzne príležitosti.
Slovenské slow fashion značky
Princípy pomalej módy postupne prichádzajú do výroby veľkého množstva módnych značiek, spomeňme si aspoň tri najväčšie, ktoré pôsobia na Slovensku.
- Nehera – značka s 80-ročnou tradíciou sa znovu stala populárnou v roku 2014. Ponúka luxusné kúsky, ktoré majú ambíciu preraziť na globálnom trhu. Preto rátajte s vysokou kvalitou, ale aj cenou.
- Lull Loungewear – okrem luxusných kúskov do spoločnosti máme aj slow fashion značku vyrábajúcu pohodlné oblečenie na doma. Moderné strihy a potlače by mali robiť radosť celé roky.
- Nosene – súčasťou ekologického prístupu k móde je aj upcyklácia už existujúceho oblečenia. Práve taký je koncept značky Nosene, ktorá upravuje staršie kúsky oblečenia na moderné a elegantné dizajny. Obľúbili si ich aj mnohé slovenské celebrity.
obrázky: freepik.com