5 rád, ako sa starať o svoje telo v zime

Prudké striedanie teplôt, temné dni a mnoho času stráveného vnútri domov a bytov spoločne prispievajú k tomu, že sa v zime cítime ako dolámaní. Bolesti, stres a únava – poznáte ich dôverne aj vy? K tomu všetkému nám práve nedostatok denného svetla uberá energiu a chuť žiť aktívne. Malé kroky a dobré zvyky dokážu úplne zmeniť náš pohľad na život, preto sme pre vás pripravili päť jednoduchých rád, ako sa v zime starať o svoje telo.

 

 

Rozmaznávajte sa

Nájdite si chvíľku pre seba a skôr, ako sa začne sezóna plná aktivít a zhonu, využite zimný pokoj na sebareflexiu. Existuje niečo, čo vás už dlho trápi, ale doteraz ste s tým nič neurobili? Ak máte bolesti, pomôže vám rehabilitácia.

Ak pred sebou tlačíte pracovné problémy alebo rodinné konflikty, nájdite si kouča alebo psychológa. Nie je nič zlé na tom, keď pri riešení problémov využijeme pomoc odborníkov. Pri chronických problémoch zohráva veľkú úlohu stres, preto sa skúste viacej rozmaznať a byť k sebe láskavejší.

Ak chcete pomôcť aj svojej pokožke či vlasom, použite kozmeceutiká – spojenie kozmetiky a liečivých prípravkov.

 

Pohyb podľa sezóny

V zime je normálne, že sa nám chce iba „hibernovať“, podobne ako zvieratám, ale je dôležité cvičiť pravidelne, počas celého roka. Okrem zlepšenia metabolizmu zároveň vylepšuje náladu, ktorá práve v najtmavších mesiacoch roka klesá priamo úmerne s teplotou. Stačí sa rozhýbať trikrát týždenne aspoň na hodinu a pozitívne výsledky sa dostavia po prvom týždni. Šport môže byť aj zábavný. V zasneženej prírode vyskúšajte napríklad snow scoot – snežnú kolobežku. Zapotíte sa, zasmejete a môžete si dať aj preteky s priateľmi.

Špecialisti z neurológie v Bratislave, Rehab Klinik, odporúčajú striedanie intenzívneho a pokojnejšieho cvičenia v kombinácii s hydroterapiou a masážami. Ľudské telo je veľmi zložitý mechanizmus a preto je vhodné zapojiť do starostlivosti oňho kombináciou rôznych procedúr.

 

Ošetrovanie pokožky

Chlad, vietor, sneh a hrubé oblečenie sú hlavnými nepriateľmi pokožky. Snažíme sa ju čo najviac schovávať a udržiavať v teple a doma ju zase presušujeme kvôli kúreniu a menej častému vetraniu.

Vedeli ste, že aj lupiny vo vlasoch môžu vzniknúť ako reakcia na príliš suchý vzduch? Na celom tele si preto doprajte hydratáciu v podobe rôznych olejov – avokádového alebo mandľového – alebo v podobe obľúbeného krému.

 

Podpora tráviaceho systému

V zime trávime viac času vnútri a celkovo sa menej hýbeme. Aj to je jeden z dôvodov, prečo s príchodom jari začíname zhadzovať kilá, ktoré sa na nás v predošlých mesiacoch nalepili. Spomalený metabolizmus môžeme trochu podporiť cvičením vo vnútri, ale aby sa postaral aj o našu žiarivú pleť, zdravé kosti a imunitný systém, je vhodné doplniť stravu o probiotiká.

V črevách žije až 80% mikroorganizmov zodpovedných za našu imunitu. Tým ovplyvňujú činnosť vnútorných orgánov, schopnosť vstrebávania živín a, samozrejme, aj obranyschopnosť pred baktériami a vírusmi. Skôr ako siahnete po probiotikách vo forme výživových doplnkov, pozrite sa do svojej kuchyne. Nie je náhoda, že naši predkovia na zimu kvasili kapustu. Fermentované potraviny skvelo podporujú trávenie. Doprajte si aj bryndzu, kyslé mlieko, alebo jogurty s prídavkom probiotík.

 

Zvýšenie príjmu tekutín

V zime pociťujeme smäd menej často ako v iných ročných obdobiach. Chladné počasie nevyvoláva tak intenzívne potenie a telo sa nechá ľahko oklamať, že má v sebe dostatok tekutín. Neexistuje však žiaden reálny dôvod, prečo by sme mali piť menej.

Horúca čokoláda, vaječný koňak alebo prevarené víno nepatria medzi hlavné hviezdy hydratácie. Okrem čistej vody si môžete dopriať aj slabší čaj a teplé polievky. Dobre vám padne najmä vývar, či už zeleninový, slepačí alebo hovädzí.

obrázky: freepik.com